A-ferin İlacı Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyat?

A-ferin İlacı Nedir

A-ferin, etken maddesi 300 mg parasetamol, 2 mg klorfeniramin maleat ve 10 mg kodein fosfat olan ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Bunun yanında burun akıntısı, hapşırma ve gözlerde sulanma gibi üst solunum yolları şikayetlerinin tedavisinde de kullanılmaktadır.

A-ferin Nasıl Kullanılır?

A-ferin ilacı beyindeki ısı düzenleme merkezine etki eden bir ilaç türüdür. Bu merkeze etki ederek, vücutta artmış olan ateşin düşmesini ve hissedilen ağrıların azalmasını sağlar. Vücutta doğal olarak bulunan histaminin ortaya çıkardığı olumsuz belirtileri yok eder. Bu sebeple özellikle üst solunum yolları enfeksiyonlarında tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Ayrıca A-ferin ilacı; grip, nezle, soğuk algınlığı, soluk borusu iltihabı, farenjit ve sinüzitin tedavisinde kullanılmaktadır. A-ferin’in kullanımı süresince; hapşırma, öksürme, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı, boğazlarda oluşan ağrı, üşüme ve ateş gibi rahatsızlıklar ortadan kaldırılmaktadır. Vücut kırıklıklarının giderilmesinde de başvurulan ilaç, yetişkinler için olduğundan 12 yaş altındaki çocukların kullanımına uygun değildir. Doktorunuzun direktifleri doğrultusunda bu ilacı bir bardak su ile birlikte almanız gerekmektedir. Ayrıca günlük doz miktarı olarak 3 öğün sonrası tok karnına olacak şekilde 1’er kere alınması tavsiye edilmektedir. İlacın dozu 24 saatte 8 tableti geçmemelidir.

A-ferin Yan Etkileri Nelerdir? 

Parasetamol, kodein fosfat ve klorfeniramin maleat etken maddelerine karşı alerjisi ya da hassasiyeti olanlar bu ilacı kullanmadan önce mutlaka doktora danışmaları gerekmektedir. Öte yandan A-ferin ilacı, kullananlarda birtakım yan etkilere neden olmaktadır. En sık görülen A-ferin’in yan etkileri şunlardır:

  • Karın ağrısı
  • Kurdeşen
  • Uyuşukluk ve uykulu olma hali
  • Baş ağrısı ve baş dönmesi
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Konsantrasyon ve denge bozuklukları, sersemlik
  • Yorgunluk ve iştahsızlık
  • Kabızlık
  • Ağız kuruluğu
  • Bulanık görme
  • Dudaklarda ve ağızda şişlik
  • Nefes almada güçlük çekme ve hırıltılı nefes alma
  • Hazımsızlık ve bağırsak gazı

A-ferin Ne Kadardır?

A-ferin’in fiyatı, 300 mg 30 kapsül olacak şekilde 6.16 TL’dir.

Bir önceki yazımız olan ROACCUTANE 20 İlacı Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir? başlıklı makalemizde cilt bakımı, roaccutane ve roaccutane ilacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*